Avrupa Birliği Uzay Programı Bütçesini Arttırıyor

Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa Birliği'nin uzaydaki liderliğini korumaya ve geliştirmeye yardımcı olmak için uzun dönem AB bütçesinden (2021-2027) 16 milyar Euro’luk kaynağın uzay araştırmalarına tahsis edilmesini teklif etti.

Komisyon’a göre, uzay teknolojisi, veri ve hizmetler, Avrupalıların ve Avrupa'nın stratejik çıkarlarının peşinde koşmak için vazgeçilmez bir hale geldi. Yapılan büyük yatırımlar sayesinde, AB, uzay çalışmalarında güçlü bir etki yarattı ve uzay endüstrisi en rekabetçi olunan alanlardan biri haline geldi. Teklife göre, AB'nin küresel uydu konumlama programları olan Galileo ve Egnos için 9,7 milyar Euro, yeryüzü gözlem verilerini sağlayan sistemi Kopernik Dünya Gözlem Projesi için 5,8 milyar Euro kaynak sağlanacak. Ayrıca, dünya yörüngesindeki objelerin hareketlerini inceleyen ve uydularla güvenli iletişim sağlayan programlara 500 milyon Euro’luk bir mali kaynak aktarılacak.

Komisyonun bu önerisi, mevcut ve yeni tüm uzay faaliyetlerini tek bir program çatısı altında toplayacak. Yeni Uzay Programı ile mevcut altyapı ve hizmetler korunacak ve bir dizi yeni özellik tanıtılacak. Yeni AB Uzay Programı, uzaydaki etkinliklere daha fazla yatırım yapacak, yeni ihtiyaçlara ve teknolojilere adapte olunurken Avrupa'nın otonom erişimini güçlendirecek.

Tarih : 06.06.2018

Kaynak İçin Tıklayınız.

SİTEMİZİ
 
Twitter
T.C. Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.