Avrupa Komisyonu, ABD Ürünlerindeki Gümrük Vergilerini Yeniden Dengelemeyi Onayladı

AB Komisyonu,  Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) bildirilen ABD ürünlerinin tam listesi için ek gümrük vergileri koyma kararını onayladı. Alınan bu kararın ABD'nin çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik tarifelerine verilen cevabın bir parçası olduğu belirtildi. Bu kapsamda Komisyon, Haziran ayından önce Üye Devletlerin koordineli olarak ilgili prosedürleri sonuçlandırmasını bekleyerek yeni gümrük vergilerini Temmuz ayında uygulamaya başlamayı hedefliyor.

Söz konusu "dengeleyici" gümrük vergilerinin DTÖ kurallarıyla tamamen uyumlu olduğu, AB'nin ilk aşamada ABD ürünlerine 2,8 milyar euroluk bir ilave gümrük vergisi getireceği, 3,6 milyar avroluk diğer kısım hakkında ise kararın ileride alınacağı belirtildi.

Ticaret Komiseri Cecilia Malmström konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Alınan karar, ABD'nin Avrupa çelik ve alüminyum ihracatı için gümrük vergisi uygulamaya koyduğu tek taraflı ve yasadışı kararın ölçülü ve orantılı bir yanıtıdır. Dahası, AB'nin tepkisi tamamen uluslararası ticaret hukuku ile uyumludur. Amerika Birleşik Devletleri'nin bizi AB çıkarlarını korumaktan başka bir seçenek bırakmamasından üzüntü duyuyoruz. ”

Tarih : 06.06.2018

Kaynak İçin Tıklayınız.

SİTEMİZİ
 
Twitter
T.C. Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.