Avrupa'da İstihdam, Büyüme ve Yenilikçiliği Destekleyecek InvestEU Programı

Avrupa Komisyonu, 2021-2027 yıllarına ilişkin uzun dönem bütçesinde, AB bütçe finansmanını, krediler ve teminatlar şeklinde tek çatı altında toplayarak İnvestEU Programı'nı oluşturmayı teklif ediyor.

Komisyona göre, şu anda mevcut olan çok sayıda finansal programı bir araya getirilecek ve Avrupa Yatırım Planı'nı (Juncker Plan) modeli genişletilecek. Ayrıca yeni program, InvestEU Fonu, InvestEU Danışma Merkezi ve InvestEU Portalı'ndan oluşacak.

Konuyla ilgili olarak AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker: “Avrupa için Yatırım Planı, Avrupa'da özel yatırımları harekete geçirme ve iş yaratma konusunda başarılı. Bu durum, 290 milyar Euroluk yatırımı tetikledi ve 635.000 küçük işletme için finansman sağladı. InvestEU ile de bu başarılı modeli hayata geçiriyor ve sunduğumuz birçok AB finansman programını da genişletiyoruz. Biz basitleştiriyoruz, daha azıyla daha fazlasını yapıyoruz ve sosyal yatırımlara daha fazla odaklanıyoruz.” diyerek programın önemini vurguladı.
İstihdam, Büyüme, Yatırım ve Rekabetçilikten sorumlu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ise “InvestEU Programı, AB bütçesinde yapısal bir reform. Çok sayıda AB finansman programını tek bir markayla tek bir yapıya taşıyor. Avrupa Stratejik Yatırımlar Fonu'nun başarısını, Avrupa'daki iş olanaklarını faydalanıcılar için daha kolay ve daha şeffaf hale getirme avantajını artırarak devam ettirebiliriz” dedi.

Tarih : 06.06.2018

Kaynak İçin Tıklayınız.

SİTEMİZİ
 
Twitter
T.C. Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.