Macron Türkiye için AB ortaklığı önerdi

Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Cuma günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Avrupa Birliğinin’nin Türkiye’yi bir üye olarak görmeyi isteyip istemediği konusunda karar vermesini beklemekten yorulduklarını ifade etmesinden sonra Türkiye’nin AB ile ortaklık geliştirmesini önerdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hükümetin Avrupa ile gerilen ilişkisinin düzeltilmesi kapsamında Macron ile görüşmek üzere Paris’te idi. Macron Türkiye’nin AB üyeliği için yeterince çok beklediğini kabul etti ve bu süre zarfında üyelik yerine Türkiye’nin AB ye ortaklığını önerdi.

Macron Erdoğan ile yaptığı ortak basın toplantısında AB sürecinin önümüzdeki yıllarda da bir sonuca varılmasına izin vermediğini ve AB’nin geçtiğimiz yıllarda Türkiye ile genişlemesi sürecinin ise samimiyetsiz olduğunu düşündüğünü ekledi.

Erdoğan sonsuza kadar bekleyemeyeceklerini söyledi.
Erdoğan “Kimse sonsuza kadar yalvarıp sonunda AB’ye dâhil edilmeyi bekleyemez dedi ve AB’nin duruşu karşısında sürekli engellenmesi Ankara’yı AB’ye arkasına dönmek zorunda bırakabilir. dedi.

Macron, Erdoğan ile görüşmesinde basın özgürlüğü ve temel insan hakları sorunlarını görüştü ve Türk lidere başarısız darbe sonrası dönemde tutuklanan gazetecilerin ve demokratik kitle örgütleri mensuplarının listesini verdi.
Macron “Önceleri yanlış anlaşılma ya da zararlı yanlış anlama olarak nitelendirilmiş bazı vakaların çözümüne yönelik somut ve gerçekçi çözümler bulacağız.” dedi.

Tarih : 05.01.2018

Kaynak İçin Tıklayınız.

SİTEMİZİ
 
Twitter
T.C. Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.