Bulgaristan zor zamanlarda AB başkanlığına geçti

Bulgaristan 6 ayda bir dönüşümlü AB Konseyi başkanlığına geldi. Brüksel’in gözetimi altındaki ülke, Brexit (İngiltere’nin birlikten çıkışı) ve çözümlenmemiş göç sorunlarının ortasında, bloğu birleşik halde tutmak için çok çaba sarf etmelidir.

AB başkanlığının bu günlerde devri Bulgaristan için ciddi bir zorluk olarak görülmektedir. Süregelen Brexit görüşmeleri, göçmenler ve sığınmacı sorunları hakkında koordineli bir pozisyon belirlemek için görüşmeler ve 2020 ve sonrası için yeni AB bütçesinin hazırlanması bugüne kadar süregelen en önemli sorunların sadece üç tanesidir.

Bulgaristan’ın AB başkanlığı bakanı olan Lilyana Pavlova, başarılı bir başkanlığın politik konsensüse ulaşmayı, bir diyaloğun kurulmasını ve karşılıklı olarak anlayış ortamının kurulmasını gerektireceğini ifade etti. Pavlova, “Bulgaristan bloğun birliğini ve istikrarını sürdürmek için çaba sarf edecektir” demektedir. Fakat ülkesinin başka ilave istekleri de vardır:  Pavlova, ülkesinin genç insanlara parlak bir geleceği garanti etmesini; ki bunun da AB’nin yeni bütçesi ve aynı zamanda Brexit ile ayrılmaz bir biçimde bağlantılı olduğunu söylemektedir.  Bulgaristan, bloğa katılan batılı Balkan ülkelerin gelecekleri, süregelen göçmen ve sığınmacıların emniyeti ve güvenliğinin sağlanması, birleşik bir savunma politikasının gözetilmesi, ekonomik büyüme ve AB’nin tek dijital pazarı üzerine de odaklanacaktır.

Tarih : 06.01.2018

Kaynak İçin Tıklayınız.

SİTEMİZİ
 
Twitter
T.C. Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.