Avrupa Komisyonu, Sırbistan ve Karadağ'ın 2025 yılına kadar AB'ye üye olabileceğini söyledi.

Avrupa Birliği, yoksulluk ve etnik gerilimlerle bölünmüş olan bölgede dünyanın en büyük ticaret kulübüne girmek için hukukun üstünlüğünü geliştirme, yolsuzlukları azaltma ve geçmiş kinleri bir kenara bırakma çağrısında bulunarak Batı Balkan ülkelerine üyelik için bir yol önerdi.

Avrupa Komisyonu tarafından, “Batı Balkanlar'da Genişleme Stratejisi”ni onaylandıktan sonra Salı günü yapılan açıklamada, İngiltere’nin AB’den ayrılacak ilk üye olduğu, Sırbistan ve Karadağ’ın ise 2025'e kadar AB’ye üye olabileceği belirtildi.

Söz konusu strateji, on yıllar boyu süren mali krizler, II. Dünya Savaşı'ndan bu yana görülen en büyük mülteci girişi ve Brexit sonrasında AB’nin yaşadığı bir değişim olarak nitelendiriliyor.

AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn, Fransa'nın Strazburg kentinde gazetecilere verdiği demeçte, " Avrupa perspektifinden bakıldığında, istikrarı mı sağladığımızın yoksa istikrarsızlık mı getirdiğimizin anlaşılması önemlidir." dedi.

AB'nin dış politika sorumlusu Federica Mogherini, AB'nin dönem başkanlığını yürüten Bulgaristan'ın konuyu tartışmak için Mayıs ayında bir zirveye ev sahipliği yapacağını ve blok liderlerinin Haziran ayında somut kararlar verebileceğini belirtti.

Tarih : 05.02.2018

Kaynak İçin Tıklayınız.

SİTEMİZİ
 
Twitter
T.C. Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.