AP ulusötesi liste önerisini reddetti.

Avrupa milletvekilleri Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un savunduğu ulusötesi liste önerisine yeşil ışık yakmadı. Milletvekilleri Spitzenkandidat olarak bilinen liste başı uygulamasını onayladı. Avrupa Parlamentosu'nun en büyük grubu olan Avrupa Halk Partisi ulusötesi liste önerisine karşı çıkıyor. Avrupa milletvekili Elmar Brok konuyu değerlendirdi:

"Helsinki ile Lizbon arasında bir listede bulunuyorsanız hiç bir seçmen bu kişiyi Avrupa milletvekili olarak kabul etmeyecek bu yüzden kendisine yönelmeyecek, soru sormayacak. Hata yaptığında sorgulamayacak."

Şu anda Avrupa Parlamentosu'nda 751 Avrupa milletvekili bulunuyor. Bunların 73'ü İngiliz milletvekili. Brexit ile birlikte milletvekili sayısı düşecek. 27 sandalye 14 üye ülke arasında yeniden paylaştırılacak. Diğer sandalyeler Avrupa Birliği üyesi olacak ülkeler için ayrılacak. Brexit'in ardından Avrupa milletvekili sayısının 721'den 705'e düşmesi bekleniyor. Yeşiller grubundan Belçikalı Avrupa milletvekili Philippe Lamberts konuyla ilgili:

"Avrupa çapında öne çıkabilecek adaylarınız varsa, elbette onlara ihtiyacınız olacak. Ancak Avrupa Halk Partisi sadece bir kişiyle ilgileniyor diğerleri ile değil. Emmanuel Macron ulusötesi liste oluşturulmasını istiyor Spitzenkandidaten fikrinden nefret ediyor. Avrupa Halk Partisi siz bunu istiyorsanız biz tersini yapacağız" dedi.

Spitzenkandidat uygulaması, örneğin Avrupa Komisyonu başkanının belirlenmesi kapsamında seçmenlere daha fazla söz hakkı tanıyor. Avrupa seçimleri 2019 yılında yapılacak.

Konu 23 Şubat'ta Brüksel'de yapılacak Avrupa Birliği liderler zirvesinde masaya yatırılacak.

Tarih : 07.02.2018

Kaynak İçin Tıklayınız.

SİTEMİZİ
 
Twitter
T.C. Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.