Avrupa Birliği, otomobil gümrük vergilerine karşı ABD'yi uyardı

Trump’ın Avrupa’da monte edilen otomobil ithalatında yüzde 20’lik gümrük vergisi uygulama kararına AB Komisyonu’ndan “Biz de aynı önlemi alırsak bu ABD’ye 294 milyar dolara mal olur” uyarısı geldi.

AB Komisyonu, Amerika Ticaret Bakanlığı’na Başkan Trump’ın gümrük vergisi uygulama kararına ilişkin AB’nin yanıtını içeren 10 sayfalık bir rapor ve bir mektup gönderdi. Komisyonun hazırladığı yanıt mektubunda, Avrupa Birliği, otomobil ve otomobil parçaları ihracatı için ABD’nin istediği gümrük tarifelerinin “haksız” olduğu ve ekonomik olarak da “bir anlam taşımadığı” belirtildi.

ABD’li yetkililere alacakları kararın ekonomik sonuçları da hatırlatılarak, böylesi bir uygulamanın Amerikan otomotiv sektörünü de vuracağının altı çizildi. AB ve diğer ticaret ortakları da ABD’ye karşı aynı önlemleri uygularsa, bu rakamın 294 milyar dolara ulaşacağı vurgulandı.

AB’li otomotiv üreticilerinin Amerika’da 2,9 milyon araç ürettikleri de yer alan raporda, “Amerika’da 120 bin kişiye iş olanağı sağladığı ve otomobil bayii ve yedek parça perakende satıcıları da eklendiğinde bu rakamın 420 bine ulaştığı” ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump, AB’yi, ABD ile olan ticaret fazlası ve otomobil üzerindeki yüksek ithalat vergileri nedeniyle defalarca eleştirmişti. Trump’ın talimatı üzerine, ABD Ticaret Bakanlığı 23 Mayıs’ta konuyla ilgili bir soruşturma başlatmıştı.

Başkan Trump, AB ithal araçlardan yüzde 10 vergi alırken, ABD’ye yüzde 2,5 oranında vergi uygulanmasının daha kabul edilemeyeceğini dile getirmişti. AB’nin en az Çin kadar Amerika’ya zarar verdiğini dile getiren Trump Avrupa’yı, AB’de monte edilen tüm arabalara yüzde 20’lik bir tarife uygulamakla tehdit etmişti.

Tarih : 2.07.2018

Kaynak İçin Tıklayınız.

SİTEMİZİ
 
Twitter
T.C. Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.