Polonya Yüksek Mahkeme Başkanı emekli olmayı reddetti

Polonya Yüksek Mahkeme Başkanı olarak görev yapan Malgorzata Gersdorf yargı reformlarına karşı gelmek suretiyle görevine devam ediyor.

Yürürlüğe giren son yasayı protesto etmek üzere başkent Varşova'daki Yüksek Mahkeme binasının önünde toplanan binlerce kişi, zorunlu emeklilik kararına rağmen görevine devam etmek için ofisine giden Gersdof ile dayanışma gösterdi.

Malgorzata Gersdorf, emeklilik yaşını 70'ten 65'e indiren yeni bir kanunun yürürlüğe girmesinden sonra mahkemeye gitti ve 65 yaşındaki Gersdorf, “Burada benim varlığım siyasetle ilgili değil. Ben hukukun üstünlüğünü korumak için buradayım” dedi.

Salı günü yaklaşık 4 bin kişi, Polonya'nın yargı sistemini siyasi kontrol altına almak için atılan bir adım olduğunu iddia ettikleri yasayı protesto etmek için Varşova ve diğer Polonya şehirlerinde sokaklara çıktı.

Ancak Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, yargı reformlarının gecikmiş olduğunu ve Polonya demokrasisini güçlendirmek amacıyla “post komunizm esaretinden kurtulmak" için yapıldığını söyledi.

Strazburg'daki Avrupa Parlamentosu'nda Morawiecki, "Her AB devleti kendi hukuk sistemlerini kendi geleneklerine göre şekillendirme hakkına sahiptir," dedi.

AB ise,  yapılan düzenlemenin  "yargıçların azledilememesi de dahil olmak üzere yargı bağımsızlığı ilkesini zayıflatacağını" söyledi. Pazartesi günü Avrupa Komisyonu, yasayı incelenmek üzere Avrupa Adalet Divanı'na gönderdi.

Tarih : 4.07.2018

Kaynak İçin Tıklayınız.

SİTEMİZİ
 
Twitter
T.C. Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.