Avrupa Parlamentosu, Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi'ni oyladı

Avrupa Parlamentosu 5 Temmuz günü Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) 'ni kurmak için nihai anlaşmayı verdi.

Komisyon tarafından Kasım 2016 ve Haziran 2017'de öne sürülen Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi'ne ilişkin yasama önerileri, 2018-2019 yılları için AB'nin öncelikleriyle ilgili Ortak Deklarasyon kapsamında siyasi öncelikler olarak belirlenmiştir. Avrupa Komisyonu'nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu  Komiseri Dimitris Avramopoulos ve AB Güvenlik Komiseri Julian King bugün kabul edilen düzenlemeyi memnuniyetle karşıladı.

ETIAS yetkilendirmesi bir vize değildir. Schengen bölgesine vizesiz erişimden yararlanarak seyahat edecek olan kişilerin güvenlik ve göç riskleri için seyahat öncesi güvenlik kontrolü gerçekleştirilecektir.  AB sınırlarına varıldığında seyahat edenlerin hem geçerli bir seyahat belgesine hem de bir ETIAS onayına sahip olmaları gerekecektir.

Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanan metin Konsey tarafından kabul edildikten sonra Avrupa Parlamentosu Başkanı ve Konsey'in Dönemin Başkanı tarafından yasalaşması için imzalanacaktır. Söz konusu düzenleme, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi'nde yayınlanmasını takiben,  20 gün sonra yürürlüğe girecektir.

Tarih : 5.07.2018

Kaynak İçin Tıklayınız.

SİTEMİZİ
 
Twitter
T.C. Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.