Avrupa Parlamentosu tartışmalı telif hakkı yasasını reddetti

İnternet devleri ve içerik yaratıcıları arasında şiddetli bir tartışma başlatan telif hakkı yasası reddedildi.

Önerilen kurallar ile telif hakkı ihlallerini kontrol etmek için web sitelerine daha fazla sorumluluk yüklenecek ve platformlara bağlantı paylaşması için ödeme yapma zorunluluğu getirilecekti.

Kamuoyunda tanınan müzik yıldızları, web sitelerinin kendilerine ait içeriklerden yararlandığını iddia ederek yasa değişikliğini desteklemişti.

Ancak muhalifler, kuralların internet özgürlüğüne ve yaratıcılığına ilişkin sansür politikası uygulamasına yol açacağını savunuyordu.

AB'nin telif hakları yasasını dijital çağa uygun hale getirmeyi amaçlayan tasarı, Perşembe günü Avrupa Parlamentosu'nda 278 'evet' oyuna karşı 318 oyla reddedildi.

Telif Hakkı Direktifi olarak bilinen yasa tasarısı, AB'nin telif hakkı yasalarını modernize etme girişimi özelliğini taşımakta olup itiraz konusu iki bölüm içeriyordu.

Bunlardan birincisi olan 11. madde, zor durumdaki haber yayımcılarının kazançlarını arttırmayı ve Google'ın sahibi olduğu Youtube veya Facebook gibi platformlarda telif haklarını ihlal eden içeriklerin yasaklanmasını amaçlıyordu.

Yayımcılar için adil bir bedel sağlanmasını ve internet üzerinde içerik paylaşımı yapan platformların bu yayımcılara ücret ödemeden bağlantı paylaşamamasını amaçlayan tasarıya, karşıtları 'bağlantı vergisi' adını takarak karşı çıkmıştı.

13. madde ise internet sitelerine telif hakkı yasaları konusunda daha fazla mesuliyet yüklüyor ve yüklenen yazı, imaj, ses ya da kodları teker teker değerlendirmeleri ve gerekirse filtrelemelerini talep ediyordu.

Tarih : 5.07.2018

Kaynak İçin Tıklayınız.

SİTEMİZİ
 
Twitter
T.C. Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.