Alman Polis Yasası'nda değişiklikler

Almanya'nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya'da (NRW) hükümet, polise daha fazla yetki verecek olan yasal değişiklikler için tepki aldı.

NRW hükümeti önlemlerin Almanya'nın en kalabalık eyaletinde güvenliği artıracağını söyledi.

Onaylanması drumunda yürürlüğe girecek olan yasa tasarısında yer alan en önemli değişiklikler şu şekildedir:

1. "Yakın tehlike" için belirsiz ifadeler
Yeni yasa tasarısının kilit noktalarından biri, polisin operasyon başlatması için sahip olduğu olanakların genişletilmesi ile ilgilidir. Hükümet, "yakın tehlike", "yakın terörist tehlikesi" ve "olası suçlu" terimlerinin polis yasasına eklenmesini istemiştir.

Şimdiye kadar, yasa sadece somut ve soyut tehlike arasında bir ayrım yapmış olup mevcut kurallara göre, polis, bir suç için somut planları gösteren kanıtları varsa harekete geçebilir. Yasanın yürürlüğe girmesi halinde ise, bir suç veya saldırı tehdidi olduğuna inanılması durumunda  polisin bir operasyon başlatmasına izin verilir.

2. Daha uzun gözaltı süreleri
Yeni kurallar uyarınca, polisin yakın bir terörist tehdidine karışmakla suçladığı kişiyi bir aya kadar gözaltına alınabilir. Mevcut düzenlemeye göre ise bu süre 48 saattir.

Yeni yasa tasarısı, polisin kamu güvenliğine tehdit oluşturduğunu iddia ettiği diğer kişilerin yedi gün boyunca gözaltına alınmasına izin vermektedir. Yetkililer de kimliklerini kontrol ederken yedi gün boyunca insanları alıkoyablirler. Mevcut düzenlemeye göre bu tür şüpheliler sadece 12 saate kadar tutulabilir.

3. Video ve WhatsApp gözetimi
Yeni yasa tasarısı, suçların işlendiği (veya meydana geldiğinden şüphelenilen) kamusal alanlarda daha fazla canlı video izleme yapılmasını ve telekomünikasyon gözetiminin dizüstü bilgisayarları ve akıllı telefonları kapsayacak şekilde genişletmesini gerektirmektedir.

Polisin, casus yazılımları gözetim altındaki insanların akıllı telefonlarına ve dizüstü bilgisayarlarına gizli bir şekilde indirmesine izin verilecektir. Yazılım daha sonra yetkililerin WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarından şifreli verilere erişmesini sağlayacaktır. Bu önlemler öncelikle terör saldırısı planladığından şüphelenilen kişiler için kullanılacaktır.

4. Durdurma ve arama kontrolleri
Yeni yasanın onaylanması halinde, NRW'deki belirli bir alanda 28 güne kadar, bir suç işlediğine dair somut bir şüphe aranmaksızın polisin durdurma ve arama kontrolleri yapmasına izin verilecek. (Yasa tasarısında "stratejik arama" olarak nitelendirilmektedir.)

5. Şok tabancaları  silah listesine eklendi
Silahlar ve coplarla birlikte, NRW'de devriye gezen polislerin şok tabancası taşımasına izin verilecek. Söz konusu silahların, şiddet içeren veya akıl hastası veya fiziksel olarak üstün olduğu düşünülen kişilerin gözaltına alınması sırasında yetkililere daha fazla seçenek sunacağı belirtiliyor.

Tarih : 7.07.2018

Kaynak İçin Tıklayınız.

SİTEMİZİ
 
Twitter
T.C. Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.